Přídavky na děti u nás pobírá velké procento rodičů. Dosáhnout na něj ale není snadné, protože jde o výši příjmů celé rodiny, tedy i nezletilých dětí, které mají například brigádu. Jde o rozhodný příjem, kam se počítají příjmy celé rodiny v jednom bydlišti. Pokud tedy v jednom domě bydlí rodiče s dětmi a je zde hlášený i další člen rodiny který zde ale fakticky nežije, musí se doložit i jeho příjem a nejspíš na přídavek na dítě nedosáhnete.
V Německu na to jdou jinak
I v Německu mají obdobu našeho přídavku na dítě. Zde mohou pobírat tento přídavek lidé, kteří zde nemají ani trvalý pobyt a kteří dokonce neumí moc německy, aby si přídavek sami dokázali vyřídit. Na německé přídavky mají nárok rodiče, kteří s vyživovanými dětmi žijí v jedné domácnosti a alespoň jeden z rodičů pracuje v Německu nebo zde jinak odvádí daně. Může jít i o daně které plynou z nájmu nemovitostí nebo z podnikání.
Získat tento přídavek není jednoduchém protože existují formuláře kindergeld, které je potřeba vyplnit a doložit všechny tvrzené údaje. K tomu je potřeba umět solidně německy, ale to je pro žadatele často problém. To že někdo pracuje v zahraničí ještě nezaručuje že jsou jeho jazykové schopnosti na vysoké úrovni. Pro takové případy je tu možnost nechat si o příspěvek požádat někým, kdo je v této oblasti zběhlý. Můžete si zažádat sami a vše si nechat překládat, což může být časově náročné, protože úřední němčina je odlišná od té běžné, a nebo můžete požádat někoho kdo se touto problematikou zabývá. Pravděpodobně bude rychlejší druhá varianta, protože člověk který pravidelně komunikuje s úřady a vyřizuje Čechům tuto agendu bude vědět co a jak a kromě jazykové vybavenosti vám nabídne i svoje vědomosti z oboru a zkušenosti s jednáním s úřady. Nechte si utéct přídavky, které se vám určitě budou hodit.